Sve što treba da znate o prevenciji oboljenja izazvanih Humanim papiloma virusom (HPV)
29. septembar 2017.
Tekst u celosti možete preuzeti: Sve sto treba da znate o prevenciji HPV
Aktuelnosti
Sve što treba da znate o prevenciji oboljenja izazvanih Humanim papiloma virusom (HPV)
29. septembar 2017.
Tekst u celosti možete preuzeti: Sve sto treba da znate o prevenciji HPV
18. mart 2017.
Povodom obeležavanja 20. marta - Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke, u subotu 18. marta 2017. godine, Kancelarija za skrining raka pružila je podršku Udruženju žena obolelih i lečenih od raka dojke „Budimo zajedno“, koje je organizovalo promotivnu kampanju u Tržnom centru „Delta city“ uz poruku „Nađi vreme ne gubi život“.
Cilj akcije bio je edukovanje javnosti i širenje informacija o značaju redovnih preventivnih pregleda u cilju ranog otkrivanja raka dojke. Želja udruženja je da ovom kampanjom utiče na sve žene, da vode računa o svom zdravlju i da redovno idu na preventivne preglede.
Gosti Udruženja bili su dr Ljiljana Lazić, specijalista socijalne medicine i specijalista menadžmenta u zdravstvu, Dr Olivera Ćirković, spec. pedijatrije, geštalt psihoterapeut, dr Nada Macura, potparol Hitne pomoći, prim. dr Verica Jovanović, v.d. direktora Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, predstavnici Kancelarije za skrining raka, kao i brojni prijatelji udruženja.
Mart - mesec borbe protiv kolorektalnog karcinoma
10. mart 2017.
U okviru obeležavanja marta - meseca borbe protiv raka debelog creva 10. marta 2017. godine, Koordinator za skrining kolorektalnog karcinoma doc. dr Dušica Banković Lazarević i predsednik Republičke stručne komisije za praćenje sprovođenja organizovanog skrininga kolorektalnog karcinoma Akademik prof. dr Zoran Krivokapić, posetili su Dom zdravlja Šabac, koji sprovodi organizovani skrining kolorektalnog karcinoma od 2015. godine.
Akademik Krivokapić sa direktorom doma zdravlja dr Brankom Vujkovićem uručio je priznanje najuspešnijoj doktorki u sprovođenju organizovanog skrininga kolorektalnog karcinoma dr Jelici Kampić Spirovski.
U prepunoj sali pozorišta u Šapcu Akademik Krivokapić lekarima zdravstenih ustanova iz Šapca održao je predavanje sa temom: ,,Karcinom debelog creva: etiologija, dijagnoza i prevencija", а doc. dr Dušica Banković Lazarević, koordinator za skrining kolorektalnog karcinoma govorila je na temu : ,,Rezultati organizovanog skrininga kolorektalnog karcinoma u Srbiji”.
U Srbiji kolorektalni karcinom predstavlja veoma značajan javno-zdravstveni problem zbog visoke učestalosti i velike smrtnosti u populaciji. Kolorektalni karcinom je druga lokalizacija karcinoma po učestalosti u obolevanju kod muškarca i žena, dok je u pogledu umiranja druga lokalizacija kod muškaraca a treća lokalizacija karcinoma kod žena: posle karcinoma dojke i karcinoma pluća.
Organizovani skrining kolorektalnog karcinoma nailazi na dobar odziv ciljne populacije i očekujemo veći obuhvat ciljne populacije i Fob testiranjem u narednim ciklusima, kako bi se unapredilo zdravlje stanovništva iz ove oblasti u Srbiji.
CanCon Final conference at the Malta Hilton hotel in Malta 14 - 15.2.2017
06. mart 2017.

Dr sci. Uroš Rakić samostalni stručni saradnik - projektant u Kancelariji za skrining raka, predstavljao je Kancelariju za skrining raka u ovim projektnim aktivnostima, i učestvovao na završnoj konferenciji CanCon projekta - "CanCon Finalconference at the Malta Hilton hotel in Malta 14 - 15.2.2017“.
Preko 200 eksperata iz cele Evrope i Malte je učestvovalo u ovoj završnoj CanCon konferenciji 14-15 februara 2017. Tri godine CanCon zajedničkog delovanja je rezultiralo raznim preporukama za poboljšanje kontrole raka i na konferenciji na Malti diskusija je bila koncentrisana na rezultate.
Konferencija CanCon je bila deo Malteškog predsedavanja Većem Evropske unije.


Danas je Svetski dan borbe protiv raka - 4. februar. Rano otkrivanje raka spasava zivot!
04. februar 2017.
Predavanje o prevenciji raka grlića materice u zgradi Societe Generale Banke
31. januar 2017.

Predavanje su, u ime Instituta za javno zdravlje Srbije, održale doc. dr Darija Kisić Tepavčević i dr Katarina Boričić. Cilj predavanja je bio podizanje svesti žena o raku grlića materice, načinima prevencije, i motivacija da se žene redovno odazivaju na ginekološke preglede.


Konferencija za novinare povodom Jedanaeste evropske nedelje prevencije raka grlića materice
24. januar 2017.

Vršilac dužnosti direktora Instituta za javno zdravlje Srbije prim. dr Verica Jovanović pojasnila je da se skrining program na karcinom grlića materice trenutno sprovodi u 18 opština u Srbiji, da su obuhvaćene žene od 25 do 64 godine koje se pozivaju na brz, bezbolan pregled - Papanikolau test. U okviru četiri godine skrining programa kod 140 žena je potvrđena maligna bolest. "Prethodne godine skrining programom pregledano je 76000 žena, a kod 27 je otkriven karcinom grlića materice", naglasila je prim.dr Verica Jovanović.
Evropska nedelja prevencije karcinoma grlića materice 22-28 januar 2017. godine
21. januar 2017.
Evropska nedelja prevencije raka grlića materice se obeležava od 22. do 28. januara 2017. godine u cilju podizanja svesti žena o raku grlića materice i načinima prevencije. Prepoznajući značaj ove kampanje, Srbija već jedanaesti put aktivno učestvuje u njenom obeležavanju.
Ovom Nedeljom prenosimo poruku o značaju dostupnih mera prevencije u našoj zemlji, u cilju sprečavanja obolevanja i umiranja od raka grlića materice.
Osnovna poruka svim ženama je da je rak grlića materice maligna bolest koja se može sprečiti. „Dan za zdravlje” je slogan koji će obeležiti potrebu da još jednom apelujemo na naše sestre, majke, ćerke, prijateljice, da u Evropskoj nedelji prevencije raka grlića materice razmišljaju o svom reproduktivnom zdravlju, i da u toku godine odvoje „Dan za zdravlje”, kada će posetiti svog lekara i iskoristiti neku od dostupnih mogućnosti prevencije.
Rak grlića materice, skoro deceniju, predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem u Srbiji. Svake godine se u našoj zemlji u proseku registruju 1244 novoobolele žene od raka grlića materice, dok 482 žena izgubi život od ove vrste raka, za koju sa sigurnošću znamo da pripada grupi najpreventabilnijih. Naročito zabrinjava činjenica da se Srbija i dalje nalazi u grupi evropskih zemalja sa najvišim stopama obolevanja i umiranja od raka grlića materice. Kada je reč o obolevanju od raka grlića materice, Srbija se nalazi na četvrtom mestu u Evropi, posle Rumunije, Litvanije i Bugarske. Nažalost, naša zemlja se po umiranju od ove vrste raka kod žena, nalazi na drugom mestu u Evropi, odmah posle Rumunije.
Jedna od efikasnih mera pravencije je imunizacija protiv humanog papiloma virusa. Ova intervencija je isplativa, pogotovu u zemljama gde su resursi ograničeni, učestalost HPV infekcije visoka, a obuhvat preventivnim pregledima nizak. Imunizacija ne isključuje potrebu za obavljanjem preventivnih pregleda, budući da postojeće vakcine ne štite od svih tipova HPV. Važno je znati da se skoro svaki slučaj raka grlića materice može sprečiti. Dobro organizovani skrining programi mogu da spreče i do 80% slučajeva raka grlića materice.1
Evropska asocijacija za rak grlića materice je dala preporuke za obeležavanje Nedelje prevencije. Preporučene aktivnosti se odnose na: 2
- distribuciju edukativno-promotivnog materijala na javnim mestima kao što su tržni centri, metro stanice, autobuske stanice, kao i pružanje saveta i informacija o značaju korišćenja dostupnih preventivnih programa,
- organizovanje edukativnih seminara za stanovništvo u lokalnoj zajednici, u školama, fakultetima, radnim organizacijama,
- organizovanje tribina za roditelje o značaju HPV imunizacije kao mere prevencije,
- organizovanje predavanja o prevenciji cervikalnog karcinoma za adolescente u srednjim školama,
- održavanje seminara o prevenciji karcinoma grlića materice namenjenih studentima medicine kao i zdravstvenim radnicima,
- javne manifestacije, nastupi na medijima, i slično
- diskusije na društvenim mrežama na temu prevencije grlića materice.
Jedna od aktivnosti tokom Evropske nedelje prevencije raka grlića materice je i podela broševa „Biser mudrosti”. Broševi, kao simbol prenošenja znanja, tokom nedelje se dele ne samo ženama već i svima koji podržavaju borbu protiv raka grlića materice. Do danas, preko 1,5 milion Bisera mudrosti je distribuirano širom Evrope i oni su postali prepoznatljiv simbol ove kampanje (www.PearlofWisdom.eu).
U nedelji koja je pred nama potrebno je intenzivirati aktivnosti na promociji značaja očuvanja reproduktivnog zdravlja i mogućnosti korišćenja dostupnih mera prevencije raka grlića materice.
Epidemološki podaci
Skrining podaci
HPV pitanja i odgovori
Preventivni pregledi liflet
Liflet HPV
Brošura HPV
Brošura reproduktivno ѕdravlјe
Poster HPV