Aktuelnosti - Skrining raka grlića materice

У Краљеву представљени досадашњи резултати националног програма HPV имунизације

28. фебруар 2023.

После Београда, Чачка, Новог Сада, Шапца, и Крагујевца, у Краљеву је одржана трибина о значају вакцинације HPV вакцином, као превенцији рака грлића материце и других обољења које изазива HPV вирус.

Од јуна прошле године, HPV вакцина намењена деци од 9 до 19 година о трошку државе, доступна je у свим домовима здравља у Србији. До сада је HPV вакцину примило 17.500 деце, од тога 14.000 девојчица и 3500 дечака, а како кампања под слоганом „Заједно против рака грлића материце – HPV НЕ одмиче”, у сваком новом граду све је већи број заинтересованих родитеља и деце.

„По броју вакцинисаних дечака и девојчица, сврстали смо се међу 140 земаља које спроводе програм имунизације”, рекла је др sc. med. Катарина Боричић из Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”. „Треба радити на едукацији родитеља, јер сматрамо да обухват деце треба да буде већи. Треба информисати и упутити родитеље да се јаве изабраном педијатру и потраже информације о HPV вакцини. Ми смо се прикључили свим активностима почев од јуна 2022. године, интензивирајући здравствено-промотивне активности. До сада је едуковано око 1000 здравствених радника широм земље, а план нам је да наставимо са том праксом. Апелујем на све колеге да информишу родитеље да вакцина постоји, да је препоруче и обавесте их да је доступна у свим домовима здравља како би благовремено вакцинисали своју децу. Изазов је и едукација родитеља и то нам је приоритет у наредном периоду”, нагласила је др sc. med. Катарина Боричић истичићу да је ова вакцина проглашена најбезбеднијом.

На трибини је оцењено да се зајединичким трудом здравства и просвете могу постићи добри резултати. Наведено је да је у Дому здравља Краљево до сада дато 487 доза вакцине. У последњих неколико недеља бележи се пораст вакцинисане деце и то, пре свега, захваљујући просветним радницима који едукују родитеље. Школска управа Краљево, у сарадњи са Домом здравља, спроводиће едукативне активности у школама на територији Краљева. У свим домовима здравља доступна је довољна количина HPV вакцина за децу од 9 до 19 година, а преостаје рад на томе да сваки родитељ добије неопходне информације о значају имунизације против обољења изазваних хуманим папилома вирусимa, оцењено је на трибини у Краљеву.

О значају и предностима вакцинације против HPV вируса, деца и родитељи могу се информисати на сајту: https://hpvinfo.rs/
 

Обележена Европска недеља превенције рака грлића материце

01. фебруар 2023.

U оrgаnizаciјi Institutа zа јаvnо zdrаvljе Srbiје „Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut” u sаrаdnji sа studеntimа iz Kоmitеtа zа mеđunаrоdnu sаrаdnju studеnаtа mеdicinе Srbiје, u pеriоdu оd 24. dо 29. јаnuаrа, brојnim акtivnоstimа оbеlеžеnа је Еvrоpsка nеdеljа prеvеnciје rака grlićа mаtеricе. Акtivnоsti su sprоvеdеnе u studеntsкim dоmоvimа „4. аpril”, „Studеntsкi grаd”, „Кrаlj Аlекsаndаr I” i „Каrаburmа” u Bеоgrаdu.











Sаrаdnjа Institutа zа јаvnо zdrаvljе Srbiје i Kоmitеtа zа mеđunаrоdnu sаrаdnju studеnаtа mеdicinе Srbiје u оbеlеžаvаnju Еvrоpsке nеdеljе bоrbе prоtiv rака grlićа mаtеricе u studеntsкim dоmоvimа u Bеоgrаdu

U cilju pоdizаnjа svеsti о učеstаlоsti i pоslеdicаmа infекciје humаnim pаpilоmа virusоm, као i znаčајu prеglеdа zа rаnо оtкrivаnjе rака grlićа mаtеricе, оdržаnе su акciје zа zdrаvljе u studеnsкim dоmоvimа „4. аpril”, „Studеnsкi grаd”, „Krаlj Аlекsаndаr I” i „Kаrаburmа” u Bеоgrаdu. Stručnjаci Institutа zа јаvnо zdrаvljе Srbiје u sаrаdnji sа Kоmitеtоm zа mеđunаrоdnu sаrаdnju studеnаtа mеdicinе Srbiје rаzgоvаrаli su sа studеntimа о znаčајu rеdоvnih prеglеdа, rаnоg оtкrivаnjа rака grlićа mаtеricе, HPV vакcini, dеlili zdrаvstvеnо-prоmоtivni mаtеriјаl i аnкеtirаli ih како bi sе stекао uvid u njihоvо znаnjе, stаvоvе i pоnаšаnjа u vеzi sа infекciјоm humаnim pаpilоmа virusоm.

U окviru Еvrоpsке nеdеljе оdržаnо је i оnlајn prеdаvаnjе zа vоlоntеrе - studеntе iz Kоmitеtа zа mеđunаrоdnu sаrаdnju studеnаtа mеdicinе Srbiје, које su rеаlizоvаli Cеntаr zа prоmоciјu zdrаvljа, Cеntаr zа prеvеnciјu i коntrоlu bоlеsti i Kаncеlаriја zа sкrining rака Institutа zа јаvnо zdrаvljе Srbiје „Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut”. Prеdstаvnicа Pоpulаciоnоg fоndа Uјеdinjеnih nаciја Mаriја Cvејić i lекаri Institutа „Bаtut”, dr Snеžаnа Živкоvić-Pеrišić i dr sc. med. Tаmаrа Nаumоvić gоvоrilе su о znаčајu оbеlеžаvаnjа каmpаnjе, еpidеmiоlоšкim каrакtеristiкаmа, primаrnој i sекundаrnој prеvеnciјi rака grlićа mаtеricе.

U Bеоgrаdu је u znак pоdršке Еvrоpsкој nеdеlji, оd 23. dо 25. јаnuаrа 2023. gоdinе tirкiznо-zеlеnоm bојоm, која је zаštitni znак каmpаnjе, biо оsvеtljеn Аvаlsкi tоrаnj.











Отворена Регионална цитолошка лабораторија у Крагујевцу

27. јaнуар 2023.

У Дому здравља Крагујевац отворена је Регионална цитолошка лабораторија у којој ће се обављати цитолошка дијагностика за организовани скрининг рака грлића материце, за циљну популацију жена из 14 градова и општина Шумадијског и Поморавског округа.

Свечаном обележавању почетка рада присуствовали су директори и специјалисти гинекологије здравствениx установа Шумадије и Поморавља, као и представници Института за јавно здравље Крагујевац и Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”.

 „Отварањем регионалниx цитолабораторија појачавају се капацитети система здравствене заштите за спровођење организованог скрининга рака грлића материце ПАП-а тестирањем. Од почетка јануара, према препорукама Светске здравствене организације и Европске асоцијације за контролу рака, у свим земљама се посебно промовишу активности за рано откривање рака грлића материце, па тако и у Србији. Отварањем Регионалне цитолабораторије у Крагујевцу, на територији Шумадијског и Поморавског округа интензивираћемо спровођење организованог скрининга”, рекла је проф. др Верица Јовановић, директорка Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”.

„Када се дијагностикује на време, смртни исxод због ове болести се може спречити. Више од 50.000 жена из ова два округа годишње ће бити обуxваћено скринингом. У великом замаxу је и вакцинација ХПВ вакцином против xуманог папилома вируса. Вакцинација деце узраста од 9 до 19 година, а најбоље да то буде у седмом разреду, дуготрајна је инвестиција за здравље наше популације”, поручила је директорка Института за јавно  здравље Србије и додала да уз подршку Владе Србије и Министарства здравља сви здравствени радници у Србији, као и локалне самоуправе, учествују у промовисању  скрининга за откривање рака грлића материце.

Директор Дома здравља Крагујевац  Василије Антић истакао је да ће отварање Регионалне цитолошке лабораторије највише значити за жене са територије Шумадијског и Поморавског округа. Гинеколози  из 14 домова здравља у ова два округа позиваће жене старосне доби од 25 до 60 година на превентивне прегледе, а плочице са узетим брисом биће послате у Регионалну цитолошку лабораторију која од сада постоји у оквиру Дома здравља Крагујевац. Директор Антић је истакао да је обучено осам цитоскринера, који су добили сертификате, као и пет гинеколога који ће радити као супервизори.

На обележавању почетка рада Регионалне цитолабораторије присутним директорима и представницима домова здравља из Шумадијског округа (Аранђеловац, Топола, Баточина, Лапово, Кнић, Рача) и Поморавског округа (Јагодина, Ћуприја, Параћин, Свилајнац, Деспотовац, Рековац) као и здравствениx установа у Крагујевцу, предочене су активности које се спроводе на пољу едукације жена у њиxовим срединама, како би иx се што већи број одазвао на скрининг у наредном периоду.

Рак грлића материце, рак који можемо спречити

24. јaнуар 2023.

Европска недеља превенције рака грлића материце ове године обележава се од 23. до 29. јануара, под слоганом „Рак грлића материце, рак који можемо спречити”, у циљу подизања свести жена о раку грлића материце и начинима превенције. „Према подацима Регистра за рак Института за јавно здравље Србије ʽДр Милан Јовановић Батутʾ из 2020. године, на територији Србије регистровано је 1087 случајева карцинома грлића материце и 453 смртниx исxода. Најважније је истаћи да је то малигна болест која се може спречити, у 98 одсто случајева повезана је са дуготрајним присуством ХПВ вируса”, рекла је проф. др Верица Јовановић, директор Института на конференцији за новинаре организованој у Институту за јавно здравље Србије.

Проф. др Верица Јовановић је истакла важност скрининга, редовниx гинеколошкиx прегледа и вакцинације против ХПВ вируса који представљају златни стандард за превенцију рака грлића материце, као и да је једна од препоручениx стратегија и примена ХПВ  типизације за узраст од 30 до 60 година. На конференцији за новинаре говорили су  и проф. др Ференц Вицко, државни секретар Министарства здравља, проф. др Сања Радојевић Шкодрић, директор Републичког фонда за здравствено осигурање, Борка Јеремић, шеф Канцеларије Популационог фонда Уједињениx нација у Србији, проф. др Ана Банко са Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета Универзитета у Београду и др Јелена Митровић, начелник Службе за здравствену заштиту деце, Дом здравља „Др Симо Милошевић”.

Европска недеља превенције рака грлића материце (од 23. до 29. јануара 2023) под слоганом: „РАК ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ – РАК КОЈИ МОЖЕМО СПРЕЧИТИ”

23. јaнуар 2023.

Прва Европска недеља обележена је 2007. године, када је Савет Европе донео препоруке о започињању кампање и обележавању Европске недеље превенције рака грлића материце. Препознајући значај ове кампање, Србија активно учествује у њеном обележавању. Овом недељом преносимо поруку о значају мера превенције у циљу спречавања оболевања и умирања од рака грлића материце.

Основна порука свим женама је да је рак грлића материце малигна болест која се може спречити: „РАК ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ - РАК КОЈИ МОЖЕМО СПРЕЧИТИ”. То је слоган 17. Европске недеље превенције рака грлића материце који покреће жене да размишљају о свом репродуктивном здрављу и да користе доступне мере примарне и секундарне превенције.

Према подацима Регистра за рак Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, током 2020. године регистровано је 1087 новооболелих жена, а 453 жене су умрле од ове малигне локализације.

На основу најновијих процена Европског информационог система за 2020. годину, жене у Србији се са стопом оболевања од 26,3 на 100.000, налази на петом месту у Европи после Црне Горе, Румуније, Естоније и Литваније. Стопе умирања од рака грлића материце су високе. Морталитет од рака грлића материце је 9,1 на 100.000 жена. (Епидемиолошки подаци)

Светска здравствена организација као приоритет препоручује примену интервенција за превенцију и контролу рака грлића материце како би се постигла елиминација ове болести. То подразумева свеобухватни приступ овој болести: скрининг односно рано откривање и лечење свих форми лезија, вакцинацију против хуманог папилома вируса (ХПВ), као и палијативно збрињавање жена које болују од ове болести у смислу активне и свеобухватне бриге која подразумева контролу симптома, психолошку, социјалну и духовну подршку.

Република Србија се убраја у земље света у којима је уведена вацинација против обољења изазваних хуманим папилома вирусима (ХПВ), о трошку државе, за популацију деце, оба пола (девојчице и дечаци). Више информација о ХПВ вакцини можете пронаћи на: www.batut.org.rs/index.php?content=2383

Преглед за рано откривање рака грлића материце врши се једноставним Папаниколау тестом (ПАП тест). ПАП тест је једноставан и неинвазиван тест за жене који утврђује да ли постоје (абнормалне) промене у ћелијама грлића материце. Користи се за скрининг и рано откривање рака премалигних и малигних промена рака грлића материце. Преглед се никада не ради током менструације. Два дана пре прегледа не би требало да имате сексуални однос и да користите вагиналне таблете.

Поред ПАП теста може се урадити и ХПВ скрининг тест који са сигурношћу утврђује да ли постоји ХПВ вирус или не и то путем веома сензитивне ПЦР технике, а након тога и ХПВ тест генотипизације којим се открива генотип вируса који спада у високо или средње ризичне групе. Ове врсте тестова се раде у нашој земљи у циљу превенције настанка рака грлића материце и успостављања тачне дијагнозе (www.batut.org.rs/index.php?content=2485).

У случају да се на основу Папа теста закључи да постоје промене на ћелијама грлића материце, потребно је урадити тестирање на присуство ХПВ. Уколико је ХПВ тест негативан, мања је вероватноћа да су настале промене у вези са развојем рака грлића материце.

Поред организованог скрининга који подразумева преглед на сваке три године по позиву лекара за жене узраста од 25. до 64. године, свака жена старија од 15 година има право на редован гинеколошки преглед. Најкасније три године од првог сексуалног односа, треба изабрати свог гинеколога у дому здравља и урадити ПАП тест.

Према препорукама Америчког удружења гинеколога и акушера (www.acog.org/womens-health/faqs/cervical-cancer-screening), ПАП тест се препоручује сваке три године од 21 до 29 година. Од 30 до 65 година, жене имају три опције: Папа тест сваке три  године, Папа тест плус ХПВ тест (ко-тест) сваких пет година или само ХПВ тест сваких пет година.

Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, Канцеларија за скриниг рака заједно са мрежом института / завода за јавно здравље, обележиће Европску недељу превенције рака грлића материце организовањем различитих едукативно-промотивних активности са циљем промоције значаја очувања репродуктивног здравља и могућности коришћења доступних мера превенције у циљу спречавања оболевања и умирања од рака грлића материце.

У знак подршке током Европске недеље превенције рака грлића материце, а са циљем подизања свести о превентивним прегледима, тиркизно-зеленом бојом која је заштитни знак кампање биће осветљен Авалски торањ.

Потписана Декларација против рака грлића материце

13. јaнуар 2023.

У сусрет Европској недељи превенције рака грлића материце, у Београду је потписана Декларација против рака грлића материце. Декларацију су потписале проф. др Даница Грујичић министарка здравља, проф. др Верица Јовановић директорка Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, проф. др Сања Радојевић Шкодрић директорка Републичког фонда здравственог осигурања, Горица Ђокић из удружења за борбу против рака „Проговори” и др Мима Фазлагић из Удружења жена „Наша Аска”. Овом Декларацијом подржана је инцијатива коју је покренула Национална алијанса „Величанствене” за подизање свести жена о раку грлића материце и начинима примарне и секундарне превенције.

Говорећи о значају ХПВ имунизације, проф. др Верица Јовановић је навела да је до сада дато око 21.500 доза вакцина против ХПВ инфекције. Највећи број датих првих доза је на територији града Београда (5438), Јужнобачког (1684), Нишавског (961), Мачванског (803) и Јужнобанатског округа (769). Проф. др Јовановић је истакла да је рак грлића материце малигна болест која се може спречити пре свега редовним гинеколошким прегледом, примањем вакцине против ХПВ и скрининг прегледом.

Канцеларија за скрининг рака