Инфо
Стручњаци Института учесници конференције „Академија здравља Србије и Шведске”
08. новембар 2024.
Прва стручна конференција ,,Академија здравља Србије и Шведске” одржана у Београду представља почетак сарадње две земље у области превенције и дијагностике рака дојке. Сарадњу у области здравствене политике у уводним обраћањима подржали су др Златибор Лончар, министар здравља у Републици Србији, Шарлот Самелин, амбасадорка Шведске и др Фабио Скано, шеф Канцеларије Светске здравствене организације у Србији.
На конференцији су представљени примери добре праксе који се у Шведској примењују у областима скрининг програма за рано откривање и дијагностику рака дојке, са предлозима за њихову имплементацију. У паралелним сесијама из угла клиничке праксе приказане су смернице за негу пацијенткиња оболелих од рака дојке, као и успостављени модели рада удружења оболелих на унапређењу раног откривања рака дојке и очувању квалитета живота лечених жена.
Домаћи и међународни експерти из области медикалне онкологије, радиологије, хирургије, јавног здравља и епидемиологије су у оквиру панел дискусија разменили искуства и представили националне моделе организовања здравствене заштите, дијагностике и лечења, иновативне дигиталне алате, регистре пацијената и успостављене програме подршке женама оболелим и леченим од рака дојке. Учесници сесија били су представници Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” - Одељење за превенцију и контролу незаразних болести и Канцеларија за скрининг рака.
Карцином дојке је најчешћи малигни тумор у оболевању и умирању код жена у Србији. У просеку сваке године (2016–2022) у Србији се регистровала 4481 новооболела жена од ове врсте малигног тумора, док је у истом периоду, у просеку, од ове врсте рака умрло 1711 жена. Узимајући у обзир епидемиолошке податке, као и чињеницу да је рак дојке један од најчешћих узрока превремене смрти код жена, ова здравствена тема добија све већи значај и има потенцијал за даље развијање превентивних и скрининг програма, као и нових дијагностичких и терапијских процедура у оквиру здравственог система у Србији.