Инфо

 

20. март 2025. – Национални дан борбе против рака дојке

20. март 2025.

20. март – Национални дан борбе против рака дојке се у Србији обележава дванаесту годину заредом и представља важан подстицај за подизање свести о значају раног откривања ове болести. Овај датум део је Календара јавног здравља од 2013. године, на иницијативу Министарства здравља Републике Србије, Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, Института за онкологију и радиологију Србије, компаније Авон и Фонда Б92.

Рак дојке је најчешћи малигни тумор код жена, како у свету тако и у Србији, где представља водећи узрок оболевања и умирања међу женском популацијом. Подаци Светске здравствене организације и Међународне агенције за истраживање рака за 2022. годину указују на то да је широм света дијагностиковано око 2,3 милиона нових случајева рака дојке, док је од ове болести преминуло око 670.000 жена. Процењује се да ће до 2050. године бити око 3,2 милиона нових случајева рака дојке и 1,1 милион смртних случајева повезаних са овом болешћу.

Како би се смањио број смртних случајева од ове болести и смањиле разлике у стопама преживљавања широм света, Светска здравствена организација је покренула Глобалну иницијативу за рак дојке 2021. године. Циљ иницијативе је смањење смртности од ове болести за 2,5% годишње, што би могло да спречи 2,5 милиона смртних исхода у периоду од 2020. до 2040. године. Кључне мере за постизање овог циља су рано откривање болести, правовремена дијагноза и свеобухватно лечење оболелих жена.

Жене у Србији имају средњи ризик оболевања и висок ризик умирања од рака дојке. У периоду од 2016. до 2022. године у просеку годишње је регистровано 4481 новооболела жена и 1711 умрлих жена од ове врсте малигног тумора. Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у Републици Србији, 2022. године регистровано је 4489 новооболелих и 1646 умрлих жена од рака дојке. Рак дојке се чешће јавља у узрасту после 40. године, али највише узрасно-специфичне стопе оболевања су у просеку регистроване у узрасту од 65. до 74. године. Регистроване стопе морталитета пропорционално расту са узрастом почев од 45. године и највише су код наших најстаријих суграђанки. Упркос варијацијама у вредностима стопа  инциденције и морталитета у последњих седам година региструје се благо смањење стопа оболевања и умирања од рака дојке код жена у Србији, ова болест и даље представља велики здравствени изазов.

Организовани скрининг рака дојке, који се у Србији спроводи од децембра 2012. године, представља један од најзначајнијих приступа у раном откривању болести и смањењу морталитета. До сада је програм обухватао 40 општина на територији Републике Србије уз додатно ангажовање мобилних мамографа, како би што већи број жена обавио превентивне прегледе. Спроведено је шест циклуса организованог скрининга рака дојке и у току је прва година седмог циклуса. Министарство здравља Републике Србије подржава активности на увођењу што већег броја здравствених установа у организовани скрининг програм за рак дојке и у сарадњи са свим домовима здравља и болницама, Канцеларијом за скрининг рака дојке Института за јавно здравље Србије, као и мрежом института и завода, очекује се да се у Републици Србији током 2025. године обухват жена скрининг мамографиојом вишеструко повећа.

Како би се смањио морталитет од карцинома дојке и оптерећење друштва овом болешћу, потребни су свеобухватни напори и јавноздравствене мере за контролу рака, почевши од примарне превенције, раног откривања болести и скрининга, до правовременог лечења жена оболелих од ове болести.

Март месец је посвећен борби против рака, а посебан значај има 20. март, када се јавност додатно информише о распрострањености рака дојке, важности превенције и улози организованог скрининга у раном откривању болести. Када се открије на време, рак дојке је излечив у преко 90% случајева, лечење је краће и ефикасније, а квалитет живота оболелих и лечених жена знатно бољи. Свесност о важности редовних прегледа и правовремене дијагнозе може спасити многе животе, а заједничким напорима друштва и здравствених институција можемо значајно смањити број оболелих и преминулих жена од рака дојке у Србији.

 

Канцеларија за скрининг рака