Info
Stručnjaci Instituta učesnici konferencije „Akademija zdravlja Srbije i Švedske”
08. novembar 2024.
Prva stručna konferencija ,,Akademija zdravlja Srbije i Švedske” održana u Beogradu predstavlja početak saradnje dve zemlje u oblasti prevencije i dijagnostike raka dojke. Saradnju u oblasti zdravstvene politike u uvodnim obraćanjima podržali su dr Zlatibor Lončar, ministar zdravlja u Republici Srbiji, Šarlot Samelin, ambasadorka Švedske i dr Fabio Skano, šef Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji.
Na konferenciji su predstavljeni primeri dobre prakse koji se u Švedskoj primenjuju u oblastima skrining programa za rano otkrivanje i dijagnostiku raka dojke, sa predlozima za njihovu implementaciju. U paralelnim sesijama iz ugla kliničke prakse prikazane su smernice za negu pacijentkinja obolelih od raka dojke, kao i uspostavljeni modeli rada udruženja obolelih na unapređenju ranog otkrivanja raka dojke i očuvanju kvaliteta života lečenih žena.
Domaći i međunarodni eksperti iz oblasti medikalne onkologije, radiologije, hirurgije, javnog zdravlja i epidemiologije su u okviru panel diskusija razmenili iskustva i predstavili nacionalne modele organizovanja zdravstvene zaštite, dijagnostike i lečenja, inovativne digitalne alate, registre pacijenata i uspostavljene programe podrške ženama obolelim i lečenim od raka dojke. Učesnici sesija bili su predstavnici Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” - Odeljenje za prevenciju i kontrolu nezaraznih bolesti i Kancelarija za skrining raka.
Karcinom dojke je najčešći maligni tumor u obolevanju i umiranju kod žena u Srbiji. U proseku svake godine (2016–2022) u Srbiji se registrovala 4481 novoobolela žena od ove vrste malignog tumora, dok je u istom periodu, u proseku, od ove vrste raka umrlo 1711 žena. Uzimajući u obzir epidemiološke podatke, kao i činjenicu da je rak dojke jedan od najčešćih uzroka prevremene smrti kod žena, ova zdravstvena tema dobija sve veći značaj i ima potencijal za dalje razvijanje preventivnih i skrining programa, kao i novih dijagnostičkih i terapijskih procedura u okviru zdravstvenog sistema u Srbiji.