Info
Aktuelnosti
Rak grlića materice, rak koji možemo sprečiti
24. januar 2023.

Evropska nedelja prevencije raka grlića materice ove godine obeležava se od 23. do 29. januara, pod sloganom „Rak grlića materice, rak koji možemo sprečiti”, u cilju podizanja svesti žena o raku grlića materice i načinima prevencije. „Prema podacima Registra za rak Instituta za javno zdravlje Srbije ʽDr Milan Jovanović Batutʾ iz 2020. godine, na teritoriji Srbije registrovano je 1087 slučajeva karcinoma grlića materice i 453 smrtnix isxoda. Najvažnije je istaći da je to maligna bolest koja se može sprečiti, u 98 odsto slučajeva povezana je sa dugotrajnim prisustvom HPV virusa”, rekla je prof. dr Verica Jovanović, direktor Instituta na konferenciji za novinare organizovanoj u Institutu za javno zdravlje Srbije.
Prof. dr Verica Jovanović je istakla važnost skrininga, redovnix ginekološkix pregleda i vakcinacije protiv HPV virusa koji predstavljaju zlatni standard za prevenciju raka grlića materice, kao i da je jedna od preporučenix strategija i primena HPV tipizacije za uzrast od 30 do 60 godina. Na konferenciji za novinare govorili su i prof. dr Ferenc Vicko, državni sekretar Ministarstva zdravlja, prof. dr Sanja Radojević Škodrić, direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, Borka Jeremić, šef Kancelarije Populacionog fonda Ujedinjenix nacija u Srbiji, prof. dr Ana Banko sa Instituta za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i dr Jelena Mitrović, načelnik Službe za zdravstvenu zaštitu dece, Dom zdravlja „Dr Simo Milošević”.
23. januar 2023.

Prva Evropska nedelja obeležena je 2007. godine, kada je Savet Evrope doneo preporuke o započinjanju kampanje i obeležavanju Evropske nedelje prevencije raka grlića materice. Prepoznajući značaj ove kampanje, Srbija aktivno učestvuje u njenom obeležavanju. Ovom nedeljom prenosimo poruku o značaju mera prevencije u cilju sprečavanja obolevanja i umiranja od raka grlića materice.
Osnovna poruka svim ženama je da je rak grlića materice maligna bolest koja se može sprečiti: „RAK GRLIĆA MATERICE - RAK KOJI MOŽEMO SPREČITI”. To je slogan 17. Evropske nedelje prevencije raka grlića materice koji pokreće žene da razmišljaju o svom reproduktivnom zdravlju i da koriste dostupne mere primarne i sekundarne prevencije.
Prema podacima Registra za rak Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, tokom 2020. godine registrovano je 1087 novoobolelih žena, a 453 žene su umrle od ove maligne lokalizacije.
Na osnovu najnovijih procena Evropskog informacionog sistema za 2020. godinu, žene u Srbiji se sa stopom obolevanja od 26,3 na 100.000, nalazi na petom mestu u Evropi posle Crne Gore, Rumunije, Estonije i Litvanije. Stope umiranja od raka grlića materice su visoke. Mortalitet od raka grlića materice je 9,1 na 100.000 žena. (Epidemiološki podaci)
Svetska zdravstvena organizacija kao prioritet preporučuje primenu intervencija za prevenciju i kontrolu raka grlića materice kako bi se postigla eliminacija ove bolesti. To podrazumeva sveobuhvatni pristup ovoj bolesti: skrining odnosno rano otkrivanje i lečenje svih formi lezija, vakcinaciju protiv humanog papiloma virusa (HPV), kao i palijativno zbrinjavanje žena koje boluju od ove bolesti u smislu aktivne i sveobuhvatne brige koja podrazumeva kontrolu simptoma, psihološku, socijalnu i duhovnu podršku.
Republika Srbija se ubraja u zemlje sveta u kojima je uvedena vacinacija protiv oboljenja izazvanih humanim papiloma virusima (HPV), o trošku države, za populaciju dece, oba pola (devojčice i dečaci). Više informacija o HPV vakcini možete pronaći na: www.batut.org.rs/index.php?content=2383
Pregled za rano otkrivanje raka grlića materice vrši se jednostavnim Papanikolau testom (PAP test). PAP test je jednostavan i neinvazivan test za žene koji utvrđuje da li postoje (abnormalne) promene u ćelijama grlića materice. Koristi se za skrining i rano otkrivanje raka premalignih i malignih promena raka grlića materice. Pregled se nikada ne radi tokom menstruacije. Dva dana pre pregleda ne bi trebalo da imate seksualni odnos i da koristite vaginalne tablete.
Pored PAP testa može se uraditi i HPV skrining test koji sa sigurnošću utvrđuje da li postoji HPV virus ili ne i to putem veoma senzitivne PCR tehnike, a nakon toga i HPV test genotipizacije kojim se otkriva genotip virusa koji spada u visoko ili srednje rizične grupe. Ove vrste testova se rade u našoj zemlji u cilju prevencije nastanka raka grlića materice i uspostavljanja tačne dijagnoze (www.batut.org.rs/index.php?content=2485).
U slučaju da se na osnovu Papa testa zaključi da postoje promene na ćelijama grlića materice, potrebno je uraditi testiranje na prisustvo HPV. Ukoliko je HPV test negativan, manja je verovatnoća da su nastale promene u vezi sa razvojem raka grlića materice.
Pored organizovanog skrininga koji podrazumeva pregled na svake tri godine po pozivu lekara za žene uzrasta od 25. do 64. godine, svaka žena starija od 15 godina ima pravo na redovan ginekološki pregled. Najkasnije tri godine od prvog seksualnog odnosa, treba izabrati svog ginekologa u domu zdravlja i uraditi PAP test.
Prema preporukama Američkog udruženja ginekologa i akušera (www.acog.org/womens-health/faqs/cervical-cancer-screening), PAP test se preporučuje svake tri godine od 21 do 29 godina. Od 30 do 65 godina, žene imaju tri opcije: Papa test svake tri godine, Papa test plus HPV test (ko-test) svakih pet godina ili samo HPV test svakih pet godina.
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, Kancelarija za skrinig raka zajedno sa mrežom instituta / zavoda za javno zdravlje, obeležiće Evropsku nedelju prevencije raka grlića materice organizovanjem različitih edukativno-promotivnih aktivnosti sa ciljem promocije značaja očuvanja reproduktivnog zdravlja i mogućnosti korišćenja dostupnih mera prevencije u cilju sprečavanja obolevanja i umiranja od raka grlića materice.
U znak podrške tokom Evropske nedelje prevencije raka grlića materice, a sa ciljem podizanja svesti o preventivnim pregledima, tirkizno-zelenom bojom koja je zaštitni znak kampanje biće osvetljen Avalski toranj.
Potpisana Deklaracija protiv raka grlića materice
13. januar 2023.

U susret Evropskoj nedelji prevencije raka grlića materice, u Beogradu je potpisana Deklaracija protiv raka grlića materice. Deklaraciju su potpisale prof. dr Danica Grujičić ministarka zdravlja, prof. dr Verica Jovanović direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, prof. dr Sanja Radojević Škodrić direktorka Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja, Gorica Đokić iz udruženja za borbu protiv raka „Progovori” i dr Mima Fazlagić iz Udruženja žena „Naša Aska”. Ovom Deklaracijom podržana je incijativa koju je pokrenula Nacionalna alijansa „Veličanstvene” za podizanje svesti žena o raku grlića materice i načinima primarne i sekundarne prevencije.
Govoreći o značaju HPV imunizacije, prof. dr Verica Jovanović je navela da je do sada dato oko 21.500 doza vakcina protiv HPV infekcije. Najveći broj datih prvih doza je na teritoriji grada Beograda (5438), Južnobačkog (1684), Nišavskog (961), Mačvanskog (803) i Južnobanatskog okruga (769). Prof. dr Jovanović je istakla da je rak grlića materice maligna bolest koja se može sprečiti pre svega redovnim ginekološkim pregledom, primanjem vakcine protiv HPV i skrining pregledom.
Od 6. decembra pregledi u mobilnom mamografu u Kraljevu
06. decembar 2022.

Posle Valjeva, Zrenjanina, Kragujevca, Negotina i Beograda, gde je mobilni mamograf bio stacioniran proteklih meseci, u okviru akcije koju sprovode Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” i Ministarstvo zdravlja, u kojoj je do sada pregledano više od 13000 žena, od 6. decembra obavljaće se besplatni skrining pregledi i u Kraljevu, ispred zgrade Opšte bolnice „Studenica” gde je mamograf postavljen. Radi se o skrining pregledima svih zainteresovanih žena od 45 do 69 godina koje u poslednje dve godine nisu radile mamografiju, kao i žena od 40. godine starosti koje u svojoj porodičnoj anamnezi imaju blisku srodnicu obolelu ili lečenu od raka dojke.
Akcija koju sprovode Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut” i Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, a uz podršku Fonda B92 i kompanije Grand kafa, trajaće u Kraljevu do kraja januara. Tokom iste akcije, koja je sprovedena pre dve godine u Kraljevu, pregledane su 1994 žene.
Mobilni mamograf u Beogradu – pregledano oko 2300 žena
21. novembar 2022.

U okviru kampanje „Hajde da imamo vremena za pregled”, u periodu od 11. oktobra do 20. novembra, tokom akcije besplatnih mamografskih pregleda u mobilnom mamografu na Kalemegdanu, pregledano je oko 2300 žena sa teritorije grada Beograda. Na osnovu obrađenih rezultata mamografije, 93 žene upućene su na dopunsku dijagnostiku.
Uz poruku „POGLEDAJ, PREGLEDAJ, PROVERI” Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, Fonda B92 i Grand kafe, zbog velikih interesovanja, produžili su akciju besplatnih mamografskih pregleda u mobilnom mamografu u Beogradu do 20. novembra. Prethodno, ovom akcijom obeležen je Oktobar - Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke.
Mamografija je zlatni standard u dijagnostikovanju raka dojke. Ovim pregledom se mogu otkriti promene u dojci, koje se ne mogu napipati ili otkriti drugim vrstama pregleda. Mamografija se preporučuje ženama starosne dobi od 45. do 69. godine, koje u poslednje dve godine nisu uradile mamografiju, kao i ženama posle 40. godine koje u svojoj porodičnoj anamnezi imaju blisku srodnicu obolelu ili lečenu od raka.
Zbog velikog interesovanja rad mobilnog mamografa u Beogradu produžen do 20. novembra
31. oktobar 2022.
Zbog velikog interesovanja žena za mamografski pregled u mobilnom mamografu u Beogradu na Kalemegdanu, rad mobilnog mamografa je produžen do 20. novembra 2022. godine.
Mamografski pregledi se obavljaju u prethodno zakazanom terminu svakog dana od 9 do 19 časova (Carigradski drum, ulaz na Kalemegdan iz pravca Uzun Mirkove ulice). Telefoni za zakazivanje preventivnih pregleda bili su dostupni zaključno sa 27. oktobrom 2022. godine. Do sada je u mobilnom mamografu, koji je u Beogradu počeo sa radom 11. oktobra 2022. godine, pregledano 995 žena, a od početka akcije zakazano je više od 2000 pregleda. Akcija pregleda žena u mobilnom mamografu posle Beograda nastaviće se u Kraljevu.
Mamografija je zlatni standard organizovanog skrininga raka dojke. Kod žena kod kojih se rak dojke dijagnostikuje u ranoj fazi, šanse i mogućnosti za izlečenje su veoma visoke i u preko 90% slučajeva dolazi do potpunog izlečenja i očuvanja kvaliteta života.
Rak dojke je hronična, masovna bolest i javlja se u svim zemljama sveta. Zato je zadatak svih zdravstvenih službi da ukažu na značaj mamografskog pregleda. Tokom oktobra - Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, skreće se pažnja na rasprostranjenost ove bolesti i uz poruku „POGLEDAJ, PREGLEDAJ, PROVERI” podiže svest o značaju prevencije, ranog otkrivanja i pravovremenog lečenja osoba obolelih od raka dojke.
Povodom obeležavanja oktobra - Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, u okviru kampanje „Hajde da imamo vremena za pregled”, koju sprovode Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” i Ministarstvo zdravlja, uz podršku Fonda B92 i kompanije Grand kafa, omogućeni su pregledi u mobilnom mamografu u Beogradu za žene uzrasta od 45 do 69 godina, koje u poslednje dve godine nisu uradile mamografiju, kao i za žene posle 40. godine koje u svojoj porodičnoj anamnezi imaju blisku srodnicu obolelu i lečenu od raka dojke.
Produžen rad mobilnog mamografa u Beogradu
26. oktobar 2022.
Zbog velikog interesovanja žena za mamografski pregled u mobilnom mamografu u Beogradu na Kalemegdanu, rad mobilnog mamografa biće produžen do 20. novembra 2022. godine. Telefoni za zakazivanje preventivnih pregleda biće dostupni zaključno sa 27. oktobrom 2022. godine od 10 do 14 časova (tel. 060/7171523 i 060/7171969, kao i mejl skrining_mamografija@batut.org.rs).
Mamografski pregledi se obavljaju u prethodno zakazanom terminu svakog dana od 9 do 19 časova (Carigradski drum, ulaz na Kalemegdan iz pravca Uzun Mirkove ulice). Do sada je u mobilnom mamografu, koji je u Beogradu počeo sa radom 11. oktobra 2022. godine, pregledano 920 žena, a od početka akcije zakazano je više od 2000 pregleda. Akcija pregleda žena u mobilnom mamografu posle Beograda nastaviće se u Kraljevu.
Mamografija je zlatni standard organizovanog skrininga raka dojke. Kod žena kod kojih se rak dojke dijagnostikuje u ranoj fazi, šanse i mogućnosti za izlečenje su veoma visoke i u preko 90% slučajeva dolazi do potpunog izlečenja i očuvanja kvaliteta života.
Rak dojke je hronična, masovna bolest i javlja se u svim zemljama sveta. Zato je zadatak svih zdravstvenih službi da ukažu na značaj mamografskog pregleda. Tokom oktobra - Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, skreće se pažnja na rasprostranjenost ove bolesti i uz poruku „POGLEDAJ, PREGLEDAJ, PROVERI” podiže svest o značaju prevencije, ranog otkrivanja i pravovremenog lečenja osoba obolelih od raka dojke.
Povodom obeležavanja oktobra - Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, u okviru kampanje „Hajde da imamo vremena za pregled”, koju sprovode Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” i Ministarstvo zdravlja, uz podršku Fonda B92 i kompanije Grand kafa, omogućeni su pregledi u mobilnom mamografu u Beogradu za žene uzrasta od 45 do 69 godina, koje u poslednje dve godine nisu uradile mamografiju, kao i za žene posle 40. godine koje u svojoj porodičnoj anamnezi imaju blisku srodnicu obolelu i lečenu od raka dojke.
13. oktobar 2022.

Povodom obeležavanja oktobra - Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, u okviru kampanje „Hajde da imamo vremena za pregled”, koju sprovode Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” i Ministarstvo zdravlja, uz podršku Fonda B92 i kompanije Grand kafa, od utorka 11. oktobra 2022. godine organizuju se pregledi u mobilnom mamografu u Beogradu za žene uzrasta od 45 do 69 godina, koje u poslednje dve godine nisu uradile mamografiju, kao i za žene posle 40. godine koje u svojoj porodičnoj anamnezi imaju blisku srodnicu obolelu i lečenu od raka dojke.
Sve zainteresovane žene mogu da zakažu mamografski pregled u mobilnom mamografu u Beogradu radnim danima od 10 do 14 časova na brojeve telefona 060/7171523 i 060/7171969, kao i putem mejla skrining_mamografija@batut.org.rs. Preglede u mobilnom mamografu moguće je obaviti svakog dana od 9 do 19 časova na Kalemegdanu (Carigradski drum, ulaz na Kalemegdan iz pravca Uzun Mirkove ulice).
Mamografija je zlatni standard organizovanog skrining raka dojke. Kod žena kod kojih se rak dojke dijagnostikuje u ranoj fazi šanse i mogućnosti za izlečenje su
veoma visoke i u preko 90% slučajeva dolazi do potpunog izlečenja i očuvanja kvaliteta života.
Rak dojke je hronična, masovna bolest i javlja se u svim zemljama sveta. Zato je zadatak svih zdravstvenih službi da ukažu na značaj mamografskog pregleda. Tokom oktobra - Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, skreće se pažnja na rasprostranjenost ove bolesti i uz poruku „POGLEDAJ, PREGLEDAJ, PROVERI” podiže svest o značaju prevencije, ranog otkrivanja i pravovremenog lečenja osoba obolelih od raka dojke.
Mobilni mamograf u Beogradu od 11. oktobra
10. oktobar 2022.

Povodom obeležavanja oktobra - Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, u okviru kampanje „Hajde da imamo vremena za pregled”, koju sprovode Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” i Ministarstvo zdravlja, uz podršku Fonda B92 i kompanije Grand kafa, od utorka 11. oktobra 2022. godine biće organizovani pregledi u mobilnom mamografu u Beogradu za žene uzrasta od 45 do 69 godina, koje u poslednje dve godine nisu uradile mamografiju, kao i za žene nakon 40. godine koje u svojoj porodičnoj anamnezi imaju blisku srodnicu obolelu i lečenu od raka dojke.
Zakazivanje mamografskih pregleda u Beogradu obavljaće se radnim danima od 10 do 14 časova na brojeve telefona 060/7171523 i 060/7171969, kao i putem mejla skrining_mamografija@batut.org.rs. Preglede u mobilnom mamografu moguće je obaviti svakog dana od 9 do 19 časova na Kalemegdanu (Carigradski drum, ulaz na Kalemegdan iz pravca Uzun Mirkove ulice).
Tokom oktobra - Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, skreće se pažnja na rasprostranjenost ove bolesti i uz poruku „POGLEDAJ, PREGLEDAJ, PROVERI” podiže svest o značaju prevencije, ranog otkrivanja i pravovremenog lečenja osoba obolelih od raka dojke.
Oktobar – Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke
07. oktobar 2022.

Rak dojke je najčešće maligno oboljenje širom sveta i vodeći uzrok obolevanja i umiranja od malignih bolesti u ženskoj populaciji, što ga čini jednim od najznačajnijih javnozdravstvenih problema na globalnom nivou.
Rak dojke je i najčešći maligni tumor u obolevanju i umiranju kod žena u Republici Srbiji, zbog čega se kontinuirano ulažu veliki napori da se ova bolest otkrije što ranije.
Kako bi se podigla svest o značaju ranog otkrivanja raka dojke i pružila podrška svim osobama koje boluju od ove bolesti, svake godine se oktobar obeležava kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke. Time se skreće pažnja javnosti na rasprostranjenost ove bolesti i podiže svest o značaju prevencije, ranog otkrivanja i pravovremenog započinjanja lečenja osoba obolelih od raka dojke.
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” zajedno sa mrežom instituta i zavoda za javno zdravlje i udruženjima pacijenata obolelih i lečenih od raka dojke i ove godine obeležava ovaj mesec kroz različite promotivne aktivnosti kako bi što više žena obavilo preventivni pregled i otkrilo bolest na vreme.
Obeležavanje oktobra kao Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke je prilika da se celokupno društvo, organizacije i pojedinci podsete da je borba protiv raka dojke svakodnevna, a podrška obolelim ženama od neprocenjivog značaja.